Kam v Praze

 • Musica Orbis 2017: El Camino Youth Symphony – 26. 6. (19.30–21.00) 
  Koncert v rámci cyklu Musica Orbis představí ve Smetanově síni Obecního domu talentované hudebníky ve věku 12–18 let z Kalifornie. V programu zazní Šostakovič, Čajkovskij a Rachmaninov.
  El Camino Youth Symphony (ECYS) byl založen v roce 1963 mladým dirigentem Williamem Galbraithem, který měl vizi orchestru, jenž by umožňoval studentům hudby provádět náročný profesionální repertoár. Orchestr sídlí v Silicon Valley v Kalifornii a v současné době v něm hraje 450 mladých hudebníků.
  Za 54 let své existence ECYS dospěla k nejkomplexnějšímu vzdělávacímu programu pro mladé instrumentalisty v celé oblasti Sanfranciského zálivu. V hlavním koncertním orchestru, který provádí profesionální repertoár a jezdí na zahraniční turné, hraje přes 120 talentovaných hudebníků.
  Dirigent: Jindong Cai, housle: David Chernyavsky
  Smetanova síň, Obecný dům

  Náměstí Republiky 5, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala Štěpánka Friedrichová
 • Shakespearovské slavnosti 2017 – 27. 6.–9. 9. 
  Premiéra nové inscenace Hamlet v úpravě a režii Michala Vajdičky zahájí 27. června na Pražském hradě program Letních shakespearovských slavností. Ty divákům nabídnou i dalších sedm úspěšných titulů a projekt Pocta Shakespearovi.
  Hamlet se představí v mimořádném hereckém obsazení. Hlavní roli ztvární Jaroslav Plesl, dále hrají Hynek Čermák, Lenka Vlasáková, Ladislav Hampl, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Veronikou Mackovou, Pavel Šimčík, Petr Vršek či Vladimír Polívka.
  Vzhledem k plánované rekonstrukci Nejvyššího purkrabství, tradičního dějiště Letních shakespearovských slavností, nacházejí slavnosti v letošním roce své dočasné působiště v Královské zahradě Pražského hradu v prostoru před Míčovnou. Druhá pražská scéna se naopak nemění, i letos divácky oblíbené inscenace přivítá Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.
  Ani tentokrát nebudou slavnosti chybět v Brně, v Ostravě a v Bratislavě, konkrétně na hradě Špilberk a na Slezskoostravském a Bratislavském hradě.
  Vstupenky na pražská představení budou v prodeji od pondělí 15. května. Představení začínají obvykle ve 20.30. 
  Královská zahrada Pražského hradu

  U Prašného mostu, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
 • Oslava 8. narozenin kaple svaté Kláry – 28. 6.
  Srdečně vás zveme na oslavu 8. narozenin unikátní expozice vína dnes již proslulé Vinice sv. Kláry v Trojské botanické zahradě. Součástí narozeninového programu bude slavnostní křest nových vín ročníku 2016 a samozřejmě také jejich degustace, která proběhne od 14 hodin ve Vinici sv. Kláry.
  Vína pěstovaná a zpracovaná touto vinicí si získávají širokou oblibu nejen u návštěvníků botanické zahrady, ale také u odborné veřejnosti a každoročně získávají více jak dvě desítky ocenění na významných soutěžích. Přijďte se sami přesvědčit o vysoké kvalitě zdejšího skvělého vína a seznámit se, jak se víno v botanické zahradě vyrábí. Seznámíme vás s nejmodernějšími technologiemi a prozradíme tajemství, která stojí za úspěchem vín z Vinice sv. Kláry.
  Těšit se můžete také na setkání se známými osobnostmi v roli kmotrů – režisérem Janem Hřebejkem, uměleckým fotografem Tono Stanem a sommeliérem Vinného klubu Bokovka Romanem Novotným.
  Botanická zahrada hl. m. Prahy
  Nádvorní 137, Praha 7
  Zdroj: www.botanicka.cz
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
 • Otevření Werichovy vily na Kampě – 30. 6.
  V pátek 30. června se otevře Werichova vila na Kampě. Kromě stálé expozice o Osvobozeném divadle a jeho hlavních protagonistech, nabídne i prostor pro besedy a setkávání lidí.
  Werichova vila byla po povodních roku 2002 v dezolátním stavu, proto ji její poslední nájemníci opustili. Po letech chátrání se dostala do majetku Musea Kampa, které vilu kompletně opravilo a dalo zde vzniknout multimediální expozici zaměřené nejen na Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří zde dlouho bydleli, ale prostor dostali také další slavné osobnosti, které tu v minulosti žili – například básník Vladimír Holan, historik Zdeněk Wirth a národní buditel Josef Dobrovský, který vychovával syny hraběte Nostice, jehož rod objekt vlastnil a nechal přestavět do dnešní podoby.
  Mimoto zde nelaznete multifunkční prostor pro přednášky, besedy, vzdělávací programy a divadelní, hudební nebo filmová představení, pěkné posezení nabídne zdejší kavárna.
  Nyní budovu naplní zcela nová, multimediální výstava věnovaná životu Jana Wericha. Nadace Jana a Medy Mládkových ji do vily může nastěhovat až po posledním kolaudačním razítku, "v plné parádě" se všemi multimediálními prvky bude připravená až během prázdnin. Se spuštěním prvotní verze výstavy se nicméně počítá právě 30. června.
  Muzeum Kampa
   
  U Sovových mlýnů 7, Praha 1

  Zdroj: www.museumkampa.cz
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová 
 • Kinobus 2017 – 19. 6.–14. 9.
  Oblíbené pojízdné kino opanuje prostřednictvím dalšího turné Dopravního podniku hlavního města Prahy i v letošním roce letní dny. Již desátý ročník bezplatného promítání Kinobusu ve vybraných pražských lokalitách opět představí snímky jak z české, tak i zahraniční produkce.
  Kinobus i tentokrát nabídne 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupení občerstvení. Promítání započne vždy po setmění, mezi 20.30 a 21.45 hodinou. Vstup je zdarma.
  V plánu jsou 4 nové lokality!
  Vstupné zdarma.
  Dopravní podnik hl. m. Prahy

  Sokolovská 42, Praha 8

  Zdroj: www.dpp.cz/kinobus/
  Zpracovala Štěpánka Friedrichová
 • GOTT, MY LIFE – VÝSTAVNÍ SHOW O KARLU GOTTOVI NA PRAŽSKÉ NÁPLAVCE – 8. 6.–30. 9. 
  Digitální dómy, videoprojekce klipů a sestřihů kariérních střípků nebo uvítání návštěvníků samotným Karlem Gottem prostřednictvím holografické projekce. To je jen výčet nevšedních součástí expozice s titulem Gott, My Life mapující mistrovu hvězdnou kariéru.Organizátoři hledali vhodné místo, které by odpovídalo tak výjimečné, v České republice doposud nevídané expozici. Až je napadlo vytvořit naprosto originální prostory na lodi, která bude za tímto účelem přebudována na galerii na vodě. Zakotvena bude na pražské náplavce, na Rašínově nábřeží.
  Národní muzeum poskytne pro výstavu rozsáhlou celoživotní sbírku fanynky Karla Gotta a také kurátora výstavy, Petera Baloga, jenž se již několik let věnuje studiu profesionální dráhy fenomenálního českého interpreta a zároveň je vedoucím Centra pro dokumentaci hudby a nových médií. Karel Gott se během šedesátileté kariéry stal ikonou české popmusic a výstava sleduje jeho hvězdnou dráhu od konce padesátých let, kdy začínal jako amatérský zpěvák v pražských jazzových kavárnách, přes první úspěchy v Československu, setkávání se showbyznysem na světových pódiích, kariéru v bývalém Západním Německu, až po ohlasy u současné mladé generace.
  Vstupné 350 Kč, snížené 250 Kč.
  Loď Bigmedia na Rašínově nábřeží

  Rašínovo nábřeží – náplavka, Výtoň
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
 • Výstava 13 komnat První republiky v Galerii Tančící dům – 3. 5.–25. 10.
  Návštěvníci Galerie Tančící dům se od 3. května do 25. října přenesou v čase do období První republiky. Tato slavná éra Československa, vymezena lety 1918 až 1938, bude zobrazena v tematické expozici s názvem 13 komnat První republiky.
  Výstava bude rozdělena do celkem třinácti sekcí, které symbolizují specifické tematické okruhy od filmu a umění přes módu či sport až po politiku a podnikání.
  Filmový okruh nabídne dobové plakáty a fotografie hvězd stříbrného plátna, jako byly Adina Mandlová nebo Anny Ondráková či osobní věci komika Vlasty Buriana.
  Tehdejší módu přiblíží kostýmy z úspěšných filmů a seriálů z produkce České televize a návrhy slavné československé návrhářky Hany Podolské. Sekce věnovaná podnikání obsáhne prvorepublikově zařízenou kavárnu, grafické zpracování obalů cukrovinek i tehdejší reklamy firmy Baťa. Výstava s názvem 13 komnat První republiky bude složena z exponátů, z nichž 95 % zastanou původní originály. 
  Galerie Tančící dům
  Jiráskovo náměstí 6, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová